Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

Parafia św. Franciszka w Bielsku-Białej Wapienicy

1 / 3

WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ
PARAFII ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
W BIELSKU-BIAŁEJ

 

 

Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z naszego kościoła.

 

 

Modlitwa do św. Franciszka:

 

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;

Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz; Światło tam, gdzie panuje mrok; Radość tam, gdzie panuje smutek.
Spraw abyśmy mogli, Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać; Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć; Nie tyle szukać miłości, co kochać;
Albowiem dając, otrzymujemy; Wybaczając, zyskujemy przebaczenie, A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.

 

Najnowsze

Vatican News

Liturgia

Liturgia

Aktualności

 

Ks. Andrzej Stroński kanonikiem gremialnym

KS. ANDRZEJ STROŃSKI KANONIKIEM GREMIALNYM DIECEZJI GURK

 

Nasz parafianin i rodak - ks. Andrzej Stroński w swojej diecezji Gurk, w której od wielu lat duszpasterzuje otrzymał zaszczytny tytuł i godność - Kanonika Gremialnego. Razem z ks. Andrzejem cała nasza Parafia ogromnie się raduje i cieszy.
Ks. Andrzejowi serdecznie gratulujemy tego wielkiego wyróżnienia a zarazem dziękujemy, że poza granicami naszej Ojczyzny - w Kościele Austriackim godnie i tak pięknie reprezentuje naszą Parafię i Naszą Ojczyznę. Niech Pan Bóg dalej Cię ks. Andrzeju prowadzi, wspomaga Cię i błogosławi Ci, aby Twoje kapłaństwo pięknie owocowało i było źródłem radości dla Kościoła któremu służysz, dla Ciebie i dla całej naszej parafii w której Twoje powołanie się zrodziło i do kapłaństwa dorastałeś.


Zasady bezpieczeństwa związane z epidemią

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE Z EPIDEMIĄ

 

Drodzy parafianie

 

Od 08 maja 2021 roku obowiązują nas nowe ograniczenia związane z epidemią. W przestrzeni świątyni może być jedna osoba na 15 m kwadratowych co daje w kościele parafialnym 35 osób a w kaplicy 11 osób. 

Do kościoła wchodzimy i przebywamy w nim z zasłoniętymi ustami i nosem -maseczka.

W kościele zachowujemy bezpieczną odległość.


Przyjmowanie Komunii Świętej

 

Biorąc pod uwagę wkazania Ks. Bp. Romana Pindla na czas stanu epidemicznego oraz przepisy liturgiczne zawarte w Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego z 2004 roku, jak również Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego przedstawiamy ogólne informacje dotyczące przyjmowania Komunii św. w naszej parafii:

 

 • Do Komunii świętej podchodzimy procesyjnie.
 • Komunia przyjmowana jest w postawie stojącej do ust, albo na rękę.
 • Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano
 • Osoby pragnące przyjąć Komunię świętą na rękę niech podchodzą do kapłana znajdującego się przy chrzcielnicy.
 • Przyjmujący Ciało Pańskie na rękę kładzie lewą rękę na prawą i umieszcza je na wysokości serca.
 • Ciało Pańskie należy spożyć w obecności kapłana.
 • Najpierw do Komunii świętej przystępują osoby pragnące ją przyjąć na rękę, a następnie przyjmujące ją bezpośrednio do ust.
 • Na słowa kapłana 'Ciało Chrystusa' przyjmujący odpowiada słowem 'Amen'.

 

Warto przeczytać:

Komunia święta na rękę. Podstawy historyczne i teologiczno–pastoralne

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2004 roku


List do naszych Parafian

 

Kochani Parafianie – Siostry i Bracia

 

Witamy i duchowo łączymy się z Wami Wszystkimi w tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii. Nie mogąc Was spotkać w naszej świątyni kierujemy do Was słowa serdecznych pozdrowień i wielkiej troski.  Jesteśmy złączeni z każdą rodziną naszej parafii w której żyjecie, pracujecie i się uświęcacie. W sposób szczególny jednoczymy się z chorymi, cierpiącymi i osobami w podeszłym wieku, którzy szczególnie przeżywają może lęki i obawy związane z zagrożeniem epidemią. Bliskie naszemu sercu są dzieci i młodzież. Tęsknimy już za radosnymi spotkaniami z Wami w ramach wspólnot i grup formacyjnych. Każdego dnia zapewniamy Was wszystkich o swojej modlitwie i gorąco prosimy Was o pamięć modlitewną w naszej intencji.

Kochani, wszyscy w duchu miłości podejmijmy trud troski o zdrowie i życie swoje oraz innych, zachowując w duchu miłości bezwzględnie wszystkie wskazania, rady i polecenia skierowane do nas przez odpowiedzialnych za losy naszej Ojczyny i Kościoła.

Zaufajmy wszyscy Panu Bogu, który naprawdę potrafi największe zło przemienić w wielkie dobro.

Kochani, pozostańmy w naszych domach, aby nas chronić i by nikt z nas nie narażał siebie i innych na tę tak groźną chorobę. Ksiądz Biskup Roman Pindel udzielił wszystkim dyspensy od niedzielnej Mszy świętej aż do Wielkanocy.

Nie mogąc uczestniczyć w nabożeństwach, Mszach św. i spotkaniach formacyjnych módlmy się więcej w naszych rodzinach. Odkryjmy wartość i piękno swojej rodziny jako Kościoła Domowego, do którego przychodzi i w którym obecny jest i działa sam Bóg. Módlmy się jak najczęściej razem. Całą rodziną przynajmniej od czasu do czasu czytajmy wspólnie Pismo Święte. Poprzez środki przekazu korzystajmy hojnie z modlitw wspólnotowych Kościoła. Z myślą o Was i na Waszą prośbę uruchomiliśmy stałą transmisję z naszej świątyni. Możecie więc łączyć się z nami podczas każdej Mszy św. i podczas Świętego Triduum Paschalnego. Dzięki tym środkom przeżyjmy swoje rekolekcje wielkopostne.

Drodzy, życzymy Wam sił i dobrego zdrowia a epidemia niech omija Was i Wasze rodziny. Niech Święta Rodzina z Nazaretu czuwa nad Waszymi rodzinami, a święty Franciszek wyprasza potrzebne łaski. Ufamy, że w możliwie szybkim czasie spotkamy się znowu w naszej pięknej świątyni, aby chwalić naszego Pana i budować jedność naszej Wspólnoty Parafialnej. Jeszcze raz Was pozdrawiamy i ślemy nasze kapłańskie błogosławieństwo.

 

Szczęść Boże

Wasi Duszpasterze


Troszczymy się o Twoje zdrowie (w związku z epidemią koronawirusa)

 

Drodzy Parafianie i Goście!

Biorąc pod uwagę zalecenia władz państwowych oraz decyzji Biskupa Romana Pindla informujemy, że:

 • Od 7 czerwca br. poprzednia dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii obejmująca wszystkich wiernych Diecezji Bielsko-Żywieckiej zostaje zawężona do osób starszych, chorych i odczuwających lęk przed zarażeniem.
 • zaleca się przyjmowanie Komunii św. na rękę oraz przekazywanie znaku pokoju poprzez skłon głową;
 • Od 30 maja br. nie obowiązuje limit osób w kościele;
 • Wszyscy przebywający w kościele z wyjątkiem sprawujących liturgię muszą mieć maseczki. Bardzo prosimy o przestrzeganie tej zasady.
 • W związku z epidemią także naszą parafię dotknęły wielkie trudności finansowe. Dlatego zwracamy się o pomoc i wsparcie do wszystkich parafian.

 

Gorąco zapraszamy Was do wzmożonej modlitwy i okazywania miłości bliźniemu.

 

Zachęcamy do:

 • powrotu do uczestnictwa w Eucharystii i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania;
 • modlitwy indywidualnej, małżeńskiej, rodzinnej w domu;
 • czytania Pisma Świętego i prasy katolickiej;
 • korzystania z materiałów formacyjnych umieszczanych na katolikich stronach internetowych;
 • oraz uczestniczenia z transmisji Mszy św. z naszej świątyni (kliknij tutaj lub YouTube)

 

Duszpasterze dostępni są w konfesjonałach przed każdą Mszą św. w ciągu całego tygodnia, a także w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.

 

Do kancelarii parafialnej można dzwonić się, korzystając z następujących numerów telefonu: +48 33 818 32 93 lub +48 505 767 711.

 

Jest także możliwość zapisania się do newslettera (kliknij tutaj), aby być na bieżąco z informacjami naszej wspólnoty parafialnej.

 

Komunia duchowa

Praktyka ta także wywodzi się z chrześcijańskiej  starożytności. Dotyczyła tych, którzy z różnych powodów – czy to braku kapłana czy prześladowań – nie mogły przyjąć Komunii sakramentalnej. Dziś często zaleca się ją osobom chorym, które nie mogą przyjmować Komunii tak często jakby chciały. Polega ona na wzbudzeniu w sobie gorącego pragnienia przyjęcia Pana Jezusa.  W praktyce dobrze jest poprzedzić to wzbudzanie pragnienia modlitwą – np. odmówieniem Ojcze nasz, któregoś  z wyznań wiary, tekstu którejś z pieśni eucharystycznej. Można też oczywiście modlić się własnymi słowami, a wszystko poprzedzić czytaniem Słowa Bożego.

Praktyka Komunii duchowej dotyczy tych, którzy są w stanie łaski uświęcającej. Ci, którzy mają świadomość popełnienia grzechu ciężkiego mogą oczywiście gorąco się modlić. [źródło: gosc.pl]

 

Transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego

 • w Niedziele i uroczystości: 6.00, 7.30, 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00.
 • w dni powszednie: 7.00 i 18.00

  

Modlitwa o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa

Ojcze nasz, pełni ufności prosimy Ciebie, aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Prosimy, abyś przywrócił zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronawirus już dotarł. Przyjmij tych, którzy zmarli na skutek tej choroby, pociesz ich rodziny. Wspieraj i chroń personel medyczny zwalczający wirus, inspiruj i błogosław tym, którzy starają się opanować sytuację. Panie Jezu, lekarzu naszych dusz i ciał, czujemy się bezradni w tej sytuacji ogólnoświatowego zagrożenia, ale ufamy Tobie, udziel nam pokoju i zdrowia. Matko Boża, chroń nas i opiekuj się nami, prowadź nas w miłości do Twojego Syna, Jezusa. Amen.

 

Święty Sebastianie, módl się za nami

Święta Franciszko Rzymianko,

Święty Rochu,

Święta Rozalio,

Święty Karolu Boromeuszu,

 

Święty Boże! Święty mocny! Święty nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami.

Od powietrza, głodu, ognia i wojny, Wybaw nas Panie.

Od nagłej i niespodziewanej śmierci, Zachowaj nas Panie.

My grzeszni ciebie Boga prosimy, Wysłuchaj nas Panie.


Ważne informacje o naszym cmentarzu

Czas który przeżywamy i częste wizyty na cmentarzu skłaniają do przypomnienia o pewnych zachowaniach niegodnych miejsca wiecznego spoczynku naszych najbliższych. Dlatego bardzo prosimy wszystkich nawiedzających nasz cmentarz dziś i przez cały rok o budowanie atmosfery spokoju, zadumy, ciszy i modlitwy. Nie godzi się i jest to zabronione aby na cmentarzu słychać było krzyki, zbyt głośne rozmowy, śmiechy, przekleństwa. Nie wolno też na cmentarzu palić, pić alkoholu,  jeździć rowerami, motorami, samochodami czy też wprowadzać psów, które często bezczeszczą groby naszych bliskich. Obowiązkiem wszystkich jest segregowanie śmieci a wyjątkową niegodziwością jest przynoszenie czy przywożenie śmieci z domu aby wyrzucić je na cmentarzu, robiąc z cmentarza wysypisko śmieci. Bardzo prosimy wszystkich parafian, aby sami pilnowali tych zasad i zwracali uwagę tym, którzy o tym tak często niestety nie pamiętają. Nasi zmarli już nie mogą sami bronić swojej godności i spokoju, to my musimy zrobić dla nich. Warto też z regulaminu cmentarza zapoznać się o naszych zobowiązaniach w trosce o utrzymanie cmentarza. Przypominamy, że obowiązkiem jest uczciwa wpłata 10 % wartości nagrobka, wpłata roczna na wywóz śmieci oraz opłata za miejsce grobowe. Parafia może zgodnie z prawem dokonać pochówku innej osoby w grobie nie opłaconym po 20 latach a takich grobów na naszym cmentarzu jest wiele. Można też na przyszłość wykupić miejsce w nowo wybudowanych kolumbariach na naszym cmentarzu, zapewniając sobie miejsce złożenia urny. W jednej niszy może być nawet kilka urn. Po wykupieniu obecnych miejsc będziemy kontynuować prace przy następnych. 


Ochrona Danych Osobowych W Parafii

Informujemy, że także w Kościele obowiązuje ustawa o ścisłej ochronie danych osobowych. Żaden kapłan pod żadnym pozorem nie może wydać dokumentu czy zaświadczenia dotyczącego osoby pełnoletniej osobie trzeciej nawet ojcu czy matce, chyba, że posiadają pełnomocnictwo do odbioru danego dokumentu. W naszej parafii jesteśmy także zobowiązani do bezwzględnego zachowania i przestrzegania tej ustawy i to pod groźbą bardzo surowych kar. Nie wydanie więc rodzicom jakiegoś dokumentu dorosłego dziecka nie jest wyrazem złej woli kapłana jak to czasem złośliwi parafianie określają ale zwyczajnym przestrzeganiem porządku prawnego. Bardzo prosimy o zrozumienie tego faktu i nie ubliżanie kapłanom w takich sytuacjach


Nowy formularz zgłoszenia chrztu

W zakładce duszpasterstwo -> chrzty można pobrać aktualny formularz zgłoszenia do chrztu. 
Formularz można pobrać również tutaj -> pobierz 


Linki